| Usage | Dust Filter |
|---|---|
| Weight | 450GSM~850GSM |
| Size | Customized |
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,circular Size Filter Bag,polyester Dust Filter Bag,Fabric Dust Collector |
| Material Of Bag | Non-woven,Polyester |
| Material | Arcylic,Polyester,P84,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 400GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester Anti-static Filter Bag |
| Usage | Dust Filter,Liquid Filter,Industry Dust Collector |
| Weight | 400GSM~550GSM |
|---|---|
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester Anti-static Filter Bag |
| Usage | Dust Filter,Liquid Filter,Industry Dust Collector |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Product Name | 100% PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Filter |
| Weight | 750GSM |
| Size | 130X6000mm Or Customized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Product Name | Polypropylene(PP) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food Industry,cement Plant |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Weight | 400-800GSM(±5%) |
| Product Name | Polyester Oil&water Repellent And Anti-static Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Polyester Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Petrochemical Industries,cement Plant,steel Plant |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 750GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester Non-woven Dust Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Used In Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry,power Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Polyester Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |