| Product Name | Nomex Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,steel Plant,power Plant Etc. |
| Usage | Air Filter,Dust Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 400GSM~550GSM |
| Product Name | Nomex(Aramid) With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Printing Shops, Costruction Works |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Applicable Industrie | Industrial Dust Collector |
|---|---|
| Product Name | PPS,Polyester,Nomex(Aramid) Filter Sleeves |
| Material Of Bag | Aramid,PPS,PTFE,Polyester,fiberglass |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Usage | Dust Filter |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Liquid Filter,dust Collector,Liquid Filtration |
|---|---|
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,Vacuum Cleaner Paper Bag,Dust Filter Bag,Non-woven Filter |
| Material Of Bag | PPS,Aramid,Nomex,,Polyester,PTFE,Fiberglass |
| Application | Bag Filter,cement Plant,Dust Collector Bag House,asphalt Mix,Industrial Dust Removal |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant,Energy & Mining,Construction Works |
| Product Name | Non-woven Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 500GSM~550GSM |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
|---|---|
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,Vacuum Cleaner Paper Bag,Dust Filter Bag,Non-woven Filter |
| Material Of Bag | Aramid,Non-woven,Polyester,PTFE,Fiberglass |
| Application | Industry Dust Collector,cement Plant,Dust Collector Bag House,asphalt Mix,Industrial Dust Removal |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant,Energy & Mining,Construction Works ,Machinery Repair Shops |
| Usage | Dust Filter,Air Filter |
|---|---|
| Type | Industrial Dust Collector,Non-woven Filter,reverse Air |
| Material Of Bag | Nomex,P84,PTFE,Polyester,PPS,Aramid,Fiberglass |
| Application | Industry Dust Collector,Industrial Dust Removal,Dust Collector Bag House |
| Size | Dia 100-160mm/length 2000mm-10000,Customized Dust Filter Bag |
| Product Name | 100% PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Filter |
| Weight | 750GSM |
| Size | 130X6000mm Or Customized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Usage | Dust Filter |
|---|---|
| Weight | 450GSM~850GSM |
| Size | Customized |
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,circular Size Filter Bag,polyester Dust Filter Bag,Fabric Dust Collector |
| Material Of Bag | Non-woven,Polyester |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Type | Star Or According To Your Drawing |