| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Printing Shops, Costruction Works |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, P84 Filter |
| Weight | 500~550GSM |
| Product Name | FMS,Polyester,Nomex,PPS,P84,Fiberglass,PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Weight | 400-800GSM(±5%) |
| Product Name | Nomex Aramid PPS PTFE P84 Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Industrial Dust Collector |
| Sewing | Double Stitching Or Hot Melt |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Industrial Dust Collector |
| Usage | Bag Filter,Air Filter,Dust Filter,liquid Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Product Name | Polyester,Aramid,PPS,PTFE,P84,PP Filter Sleeves |
|---|---|
| Application | Bag House Filtration |
| Usage | Bag Filter,Air Filter,Dust Filter,liquid Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Product Name | Polyester,Aramid,PPS,PTFE,P84,PP Filter Sleeves |
|---|---|
| Application | Dust Collector |
| Usage | Bag Filter,Air Filter,Dust Filter,liquid Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Product Name | Polyester,Aramid,PPS,PTFE,P84,PP Filter Sleeves |
|---|---|
| Application | Dust Collector |
| Usage | Dust Collector,Air Filter,Bag Filter,liquid Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Product Name | 100% Pure PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Application | Dust Collector |
| Usage | Bag Filter,Air Filter,Dust Filter,liquid Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Product Name | Nomex(Aramid) With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Printing Shops, Costruction Works |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |