| Material | Aramid |
|---|---|
| Scrim | Aramid |
| Weight | 500~550g/m2 |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Anti-acid | Excellent |
| Product Name | Polyester Oil&water Repellent And Anti-static Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Polyester Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter |
| Weight | 500GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
| Product Name | Nomex(Aramid) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 500GSM~550GSM |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter,Nomex,Aramid |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
| Product Name | High Temperature Fibreglass Filter Bag |
|---|---|
| Weight | 830GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,steel,carbon Black,cement Plant |
| Material | Fiberglass |
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Efficiency | High Efficiency Filtration |
| Material | Felt |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Acid Resistance | Yes |
| Product Name | Nomex,PTFE,Polyester,Fiberglass Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Product Name | 500gsm Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |