| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,power Plant,steel Plant,Asphalt Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Aramid Dust Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,power Plant,steel Plant,Asphalt Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Aramid Dust Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter,PPS Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter,PPS Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Industry Dust Collector |
|---|---|
| Size | Custiomized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Working Temperature | 130 - 260 Degree |
| Weight | 450-600GSM |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter,Nomex,Aramid |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Weight | 400-800GSM(±5%) |
| Usage | Dust Filter |
|---|---|
| Weight | 450GSM~850GSM |
| Size | Customized |
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,circular Size Filter Bag,polyester Dust Filter Bag,Fabric Dust Collector |
| Material Of Bag | Non-woven,Polyester |
| Product Name | 100% PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Filter |
| Weight | 750GSM |
| Size | 130X6000mm Or Customized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Product Name | High Temperature PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 750GSM |
| Size | Customized |