| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter,Nomex,Aramid |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter,PPS Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Industry Dust Collector |
|---|---|
| Size | Custiomized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Working Temperature | 130 - 260 Degree |
| Weight | 450-600GSM |
| Product Name | 100% PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Filter |
| Weight | 750GSM |
| Size | 130X6000mm Or Customized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Weight | 400-800GSM(±5%) |
| Product Name | PTFE(PTFE) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Used In Combustion,Coal Burning Boiler,Waster Incineration,Carbon Black Producing |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, PTFE(PTFE) Filter Bag |
| Weight | 750GSM |
| Product Name | Polypropylene(PP) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food Industry,cement Plant |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Petrochemical Industries,cement Plant,steel Plant |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 750GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Printing Shops, Costruction Works |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, P84 Filter |
| Weight | 500~550GSM |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Printing Shops, Costruction Works |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, P84 Filter |
| Weight | 500~550GSM |