| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter,Nomex,Aramid |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
| Usage | Liquid Filter/Water Liquid Filter |
|---|---|
| Type | Mesh Filter Bag |
| Material Of Bag | NMO,Nylon,PP,PE |
| Application | Food And Beverage, Bioengineering And Medicine; Petrochemical And Chemical Industry; Automotive Manufacturing; Petroleum And Natural Gas; Electronics And Electroplating; Paint, Ink; Nuclear And Thermal Power And Waste Water Filtration |
| Size | Custiomized |
| Usage | Air Filter/Liquid Filter/Water Liquid Filter/Dust Filter |
|---|---|
| Type | Pocket Filter/Mesh Filter Bag |
| Material Of Bag | NMO,Nylon,PP,PE |
| Application | Food And Beverage, Bioengineering And Medicine; Petrochemical And Chemical Industry; Automotive Manufacturing; Petroleum And Natural Gas; Electronics And Electroplating; Paint, Ink; Nuclear And Thermal Power And Waste Water Filtration |
| Size | Custiomized |
| Usage | Air Filter/Liquid Filter/Water Liquid Filter/Dust Filter |
|---|---|
| Type | Pocket Filter/Mesh Filter Bag |
| Material Of Bag | NMO,Nylon,PP,PE |
| Size | Custiomized |
| Product Name | Liquid Filter Bag,Textile Industry Polypropylene Liquid Filter Bag For Filtration,polyester Filter Bag |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter,Nomex,Aramid |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter,PPS Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Industry Dust Collector |
|---|---|
| Size | Custiomized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Working Temperature | 130 - 260 Degree |
| Weight | 450-600GSM |
| Product Name | 100% PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Filter |
| Weight | 750GSM |
| Size | 130X6000mm Or Customized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Weight | 400-800GSM(±5%) |
| Product Name | PTFE(PTFE) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Used In Combustion,Coal Burning Boiler,Waster Incineration,Carbon Black Producing |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, PTFE(PTFE) Filter Bag |
| Weight | 750GSM |