| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter,Nomex,Aramid |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter,Nomex,Aramid |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
| Material | Fiberglass |
|---|---|
| Application | Industry Dust Collector,Cement Plant,Air,dust Filter Bag For Cemet Factory And So On,Dust Filter |
| Size | Customized |
| Working Temperature | 280 Degree |
| Sample | Free |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Sewing Thread | Polyester,Aramid,PTFE |
| Size | Customed |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Type | Star Or According To Your Drawing |
| Product Name | Polyester With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | 100% PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Filter |
| Weight | 750GSM |
| Size | 130X6000mm Or Customized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Product Name | Polyester Oil&water Repellent Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Liquid Filter,dust Collector,Liquid Filtration |
|---|---|
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,Vacuum Cleaner Paper Bag,Dust Filter Bag,Non-woven Filter |
| Material Of Bag | Aramid,Nomex,,Polyester,PTFE,Fiberglass |
| Application | Industry Dust Collector,cement Plant,Dust Collector Bag House,asphalt Mix,Industrial Dust Removal |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant,Energy & Mining,Construction Works |
| Product Name | Polyester Anti-static Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry,power Plant Etc |
| Usage | Dust Filter |
| Material | Polyester Anti-static Repellent Needle Felt |
| Weight | 450GSM~550GSM |