| Usage | Liquid Filter/Water Liquid Filter/Oil Filter |
|---|---|
| Type | Oil Filter Bag Liquid Filter Bag |
| Material | PTFE,Nylon,PP,PE,NMO |
| Application | Water,coffee,Liquid Filteration,industry Dust Collector,dust Filter |
| Size | Custiomized |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Type | Star Or According To Your Drawing |
| Usage | Airr Filter,Liquid Filter,water Filter |
|---|---|
| Type | Liquid Filter Bag |
| Material Of Bag | PTFE,Polyester,Nylon,PP |
| Application | Water,coffee,Liquid Filteration |
| Size | Custiomized |
| Product Name | Polyester,Polypropylene,Nomex,PPS,P84 Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,power Plant,cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester,Nomex,PPS,P84,Fiberglass,PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester,Nomex,PPS,P84,Fiberglass,PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Usage | Liquid Filter |
|---|---|
| Type | Mesh Filter Bag |
| Material Of Bag | Nylon,PP,PE |
| Application | Water,coffee,Liquid Filteration |
| Size | Custiomized |
| Product Name | Arcylic Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Arcylic Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Arcylic Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |