| Product Name | Polyester Anti-static Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Printing Shops, Costruction Works |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Polyester Anti-static Repellent Needle Felt Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Polyester Anti-static Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Printing Shops, Costruction Works |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Polyester Anti-static Repellent Needle Felt Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Fibre | Polyester |
|---|---|
| Scrim | Polyester |
| Length | 50m/roll |
| Width (mm) | ≤ 2.2 |
| Thickness (mm) | 2.0 |
| Product Name | Nomex(Aramid) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Nomex(Aramid) Filter Socks |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,Power Plant,Cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Material | All Needle Felt |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Shape | Star Or According To Your Drawing |