| Product Name | Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Material | Polyester Needle Felt |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Polyester Oil&water Repellent Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry,power Plant Etc |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Polyester Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Polyester With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry,power Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Polyester Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,Dust Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Liquid Filter,Air Filter,steel,carbon Black |
| Material Of Bag | Fiberglass,Non-woven,Nylon,PE,Synthetic Fiber |
| Material | Fiberglass,Nomex,PTFE,Polyester,100% Nylon Monofilament Yarn |
| Application | Industry Dust Collector,Cement Plant,Air,dust Filter Bag For Cemet Factory And So On,Dust Filter |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Sewing Thread | Polyester,Aramid,PTFE |
| Size | Customed |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter,PPS Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Nomex(Aramid) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Baghouse Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Used In Food And Beverage Industry,cement Plant,power Plant,steel Plant,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter,all Needle Felt Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | PP,PE,NMO,PTFE Liquid Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, PTFE Liquid Filter Bag |
| Micron Rating | 0.5μm -2500μm |
| Size | Customized |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Type | Star Or According To Your Drawing |