| Product Name | Nomex P84 PTFE Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Mining Industry,cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector Filter |
| Type | Pocket Filter, Air Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Polyester,Polypropylene,Nomex,PPS,P84 Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,power Plant,cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant |
|---|---|
| Feature | Smooth, Slight, Straight |
| Main Function | Filter Bag Skeleton |
| Shape | Custom Shape |
| Size | Customized |
| Product Name | 100% PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Filter |
| Weight | 750GSM |
| Size | 130X6000mm Or Customized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Product Name | Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Material | Arcylic,Polyester,P84,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
| Thickness | 1.8mm |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Filter Bags |
|---|---|
| Applicable Industrie | Mining Industry,cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector Filter |
| Type | Pocket Filter, Air Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Nomex(Aramid) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 500GSM~550GSM |
| Product Name | Nomex(Aramid) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 500GSM~550GSM |
| Product Name | Nomex(Aramid) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Material | Aramid |
|---|---|
| Scrim | Aramid |
| Weight | 500~550g/m2 |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Anti-acid | Excellent |