| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Weight | 400-600GSM(±5%) |
| Type | Mesh Filter Bag,Industrial Dust Collector,Non-woven Filter |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,Power Plant,Cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Material | All Needle Felt |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, All Needle Felt Filter |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,steel,carbon Black |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Shape | Star Or According To Your Drawing |
| Product Name | Polyester Filter Bag For Cement Plant |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Polyester Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | High Temperature Fibreglass Filter Bag |
|---|---|
| Weight | 830GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,steel,carbon Black,cement Plant |
| Material | Fiberglass |
| Product Name | Fibreglass Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Fibreglass Filter |
| Weight | 630GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Fibreglass Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Fibreglass Filter |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,steel,carbon Black |
| Product Name | P84(Polyimide) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Plaster Plant,Cement Plant,Waster Incinerator,Liquid Fluidized Bed Boiler And Coal Fired Boiler. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, P84 Filter Cloth |
| Weight | 500~550GSM |
| Product Name | Filter Bag Cage |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,power Plant,cement Plant Etc. |
| Feature | Smooth, Slight, Straight |
| Main Function | Filter Bag Skeleton |
| Shape | Custom Shape |