| Product Name | Polyester,Nomex,PPS,P84,Fiberglass,PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Material | PTFE ,PPS,P84,Fiberglass |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Air Filter,steel,carbon Black,cement Plant |
| Product Name | Polyester,Nomex,PPS,P84,Fiberglass,PTFE Filter Bag |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Product Name | Polyester,Nomex,PPS,P84,Fiberglass,PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Product Name | Nomex With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,steel,Air Filter |
| Type | Pocket Filter,pulse Jet,reverse Air,used To Steel Works Equipments |
| Product Name | PPS With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,steel,Air Filter |
| Type | Pocket Filter,pulse Jet,reverse Air,used To Steel Works Equipments |
| Material Of Bag | Fiberglass,PE,Non-woven,PTFE |
| Product Name | Nomex(Aramid) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 500GSM~550GSM |
| Product Name | FMS,Polyester,Nomex,PPS,P84,Fiberglass,PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Air Permeability | High |
|---|---|
| Type | Snapband Filter Bag |
| Temperature Resistance | 120℃ |
| Abrasion Resistance | Yes |
| Tensile Strength | High |
| Acid Resistance | Yes |
|---|---|
| Corrosion Resistance | Yes |
| Tensile Strength | High |
| Air Permeability | High |
| Filtration Precision | 1-200μm |
| Type | Snapband Filter Bag |
|---|---|
| Abrasion Resistance | Yes |
| Filtration Precision | 1-200μm |
| Tensile Strength | High |
| Corrosion Resistance | Yes |