| Product Name | Fibreglass Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Fibreglass Filter |
| Weight | 630GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Nomex(Aramid) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 500GSM~550GSM |
| Material | Polyester,P84,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Shape | Star Or According To Your Drawing |
| Product Name | Round Bottom 100% Pure PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Application | Dust Collector |
| Usage | Bag Filter,Air Filter,Dust Filter,liquid Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Weight | 400-800GSM(±5%) |
| Product Name | FMS Fibreglass With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 800GSM |
| Size | Customized |
| Type | Pocket Filter,pulse Jet,reverse Air,used To Steel Works Equipments |
| Material | Polyester,P84,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Shape | Star Or According To Your Drawing |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Type | Pocket Filter, Polyester Needle Felt Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,dust Collector |
| Product Name | Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~850GSM |
| Size | Customized |
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Efficiency | High Efficiency Filtration |
| Material | Felt |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Acid Resistance | Yes |