| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Sewing Thread | Polyester,Aramid,PTFE |
| Size | Customed |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Industry Dust Collector |
|---|---|
| Size | Custiomized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Working Temperature | 130 - 260 Degree |
| Weight | 450-600GSM |
| Material | Aramid |
|---|---|
| Scrim | Aramid |
| Weight | 500~550g/m2 |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Anti-acid | Excellent |
| Product Name | Polyester,Polypropylene,Nomex,PPS,P84 Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,power Plant,cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester,Polypropylene,Nomex,PPS,P84 Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,power Plant,cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |