| Product Name | PTFE(PTFE) Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, PTFE Filter |
| Size | Customized |
| Material Of Bag | PTFE |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, All Needle Felt Filter |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,steel,carbon Black |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,Power Plant,Cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Material | All Needle Felt |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Weight | 400-600GSM(±5%) |
| Type | Mesh Filter Bag,Industrial Dust Collector,Non-woven Filter |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Product Name | High Temperature Fibreglass Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 830GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Product Name | PTFE Film-coated Filter Bag |
|---|---|
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,steel,Air Filter |
| Type | Pocket Filter,pulse Jet,reverse Air,used To Steel Works Equipments |
| Material Of Bag | Fiberglass,PE,Non-woven,PTFE |
| Product Name | Fibreglass Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Fibreglass Filter |
| Weight | 630GSM |
| Size | Customized |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Shape | Star Or According To Your Drawing |
| Material | Polyester Anti-static Filter Cloth |
|---|---|
| Usage | Dust Filter, Air Filter, Industry Dust Collector |
| Type | Ocket Filter, Mesh Filter Bag, Circular Size Filter Bag, Polyester Dust Filter Bag, Fabric Dust Collector |
| Size | Custiomized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Product Name | Round Bottom 100% Pure PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Application | Dust Collector |
| Usage | Bag Filter,Air Filter,Dust Filter,liquid Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 750GSM~850GSM |