| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Sewing Thread | Polyester,Aramid,PTFE |
| Size | Customed |
| Product Name | Nomex,PTFE,Polyester,Fiberglass Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester,Polypropylene,Nomex,PPS,P84 Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,power Plant,cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Liquid Filter,dust Collector,Liquid Filtration |
|---|---|
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,Vacuum Cleaner Paper Bag,Dust Filter Bag,Non-woven Filter |
| Material Of Bag | Aramid,Non-woven,Polyester,PTFE,Fiberglass |
| Application | Industry Dust Collector,cement Plant,Dust Collector Bag House,asphalt Mix,Industrial Dust Removal |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant,Energy & Mining,Construction Works ,Food & Beverage Factory |
| Product Name | P84 (Polyimide) Dust Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Printing Shops, Costruction Works |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Dust Collector Filter |
| Type | Pocket Filter, P84 Filter |
| Weight | 400~550GSM |
| Material | Polyester,P84,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Shape | Star Or According To Your Drawing |
| Applicable Industrie | Dust Collector |
|---|---|
| Product Name | Fiberglass Nomex Polyester Filter Bag |
| Usage | Dust Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 450GSM~850GSM |
| Material | Polyester,P84,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Shape | Star Or According To Your Drawing |
| Usage | Liquid Filter |
|---|---|
| Type | Water Liquid Filter Bag,oil Filter Bag |
| Material Of Bag | PTFE,Nylon,PP,PE |
| Application | Water,coffee,Liquid Filteration |
| Size | Custiomized |
| Usage | Liquid Filter |
|---|---|
| Type | Water Liquid Filter Bag,oil Filter Bag |
| Material Of Bag | PTFE,Nylon,PP,PE |
| Application | Water,coffee,Liquid Filteration |
| Size | Custiomized |