| Material | Polyester,P84,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Shape | Star Or According To Your Drawing |
| Product Name | Nomex(Aramid) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 500GSM~550GSM |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,Power Plant,Cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Material | All Needle Felt |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Type | Star Or According To Your Drawing |
| Material | Polyester,P84,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Shape | Star Or According To Your Drawing |
| Product Name | Nomex With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,steel,Air Filter |
| Type | Pocket Filter,pulse Jet,reverse Air,used To Steel Works Equipments |
| Product Name | Polyester Filter Socks |
|---|---|
| Applicable Industrie | Mining Industry,cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector Filter |
| Type | Pocket Filter, Air Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Polyester Filter Socks |
|---|---|
| Applicable Industrie | Mining Industry,cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector Filter |
| Type | Pocket Filter, Air Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Nomex P84 PTFE Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Mining Industry,cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector Filter |
| Type | Pocket Filter, Air Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Filter Bags |
|---|---|
| Applicable Industrie | Mining Industry,cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector Filter |
| Type | Pocket Filter, Air Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |