| Product Name | Polyester,Nomex,PPS,P84,Fiberglass,PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Material | PTFE ,PPS,P84,Fiberglass |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Air Filter,steel,carbon Black,cement Plant |
| Product Name | Polyester,Nomex,PPS,P84,Fiberglass,PTFE Filter Bag |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Product Name | Polyester,Nomex,PPS,P84,Fiberglass,PTFE Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 750GSM~850GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Product Name | PPS With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,steel,Air Filter |
| Type | Pocket Filter,pulse Jet,reverse Air,used To Steel Works Equipments |
| Material Of Bag | Fiberglass,PE,Non-woven,PTFE |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,power Plant,steel Plant,Asphalt Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, PP Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter,PPS Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Usage | Liquid Filter/Water Liquid Filter |
|---|---|
| Type | Mesh Filter Bag |
| Material Of Bag | Nylon,PP,PE |
| Size | Custiomized |
| Micron Rating | 5 10 25 50 75 100 150 200 300 400 500 Micron |
| Usage | Liquid Filter/Water Liquid Filter |
|---|---|
| Type | Pocket Filter Bag/Mesh Filter Bag |
| Material Of Bag | Polypropylene,polyester,Nylon |
| Application | Water,coffee,Liquid Filteration,industry Dust Collector,dust Filter |
| Size | Custiomized |
| Usage | Liquid Filter/Water Liquid Filter/Oil Filter |
|---|---|
| Type | Liquid Filter Bag/Mesh Filter Bag |
| Material Of Bag | Nylon,PP,PE,Nmo |
| Application | Water,coffee,Liquid Filteration,industry Dust Collector,dust Filter |
| Size | Custiomized |
| Usage | Liquid Filter/Water Liquid Filter/Oil Filter |
|---|---|
| Type | Oil Filter Bag Liquid Filter Bag |
| Material | PTFE,Nylon,PP,PE,NMO |
| Application | Water,coffee,Liquid Filteration,industry Dust Collector,dust Filter |
| Size | Custiomized |