| Product Name | PPS With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,steel,Air Filter |
| Type | Pocket Filter,pulse Jet,reverse Air,used To Steel Works Equipments |
| Material Of Bag | Fiberglass,PE,Non-woven,PTFE |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,power Plant,steel Plant,Asphalt Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, PP Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter,PPS Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Industry Dust Collector |
|---|---|
| Material Of Bag | Non-woven |
| Material | Arcylic |
| Size | Custiomized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Industry Dust Collector |
|---|---|
| Size | Custiomized |
| Application | Industry Dust Collector,Dust Filter,Bag House Filter,Liquid-solid Separation,Pocket-type Dust Collector |
| Working Temperature | 130 - 260 Degree |
| Weight | 450-600GSM |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Sewing Thread | Polyester,Aramid,PTFE |
| Size | Customed |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Type | Star Or According To Your Drawing |
| Product Name | PTFE(PTFE) Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, PTFE Filter |
| Size | Customized |
| Material Of Bag | PTFE |
| Product Name | Polypropylene(PP) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food Industry,cement Plant |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polypropylene(PP) Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food Industry,cement Plant |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |