| Product Name | Aramid Oil&water Repellent Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Plaster Plant,Cement Plant,Waster Incinerator,Liquid Fluidized Bed Boiler And Coal Fired Boiler,Mining Plant. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Nomex(Aramid)Needle Felt Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Nomex(Aramid) With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant,Mining Plant,Asphalt Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Aramid Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~850GSM |
| Size | Customized |
| Material | Aramid |
|---|---|
| Scrim | Aramid |
| Weight | 500~550g/m2 |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Anti-acid | Excellent |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Sewing Thread | Polyester,Aramid,PTFE |
| Size | Customed |
| Product Name | Polyester,Polypropylene,Nomex,PPS,P84 Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,power Plant,cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester,Polypropylene,Nomex,PPS,P84 Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,power Plant,cement Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Nomex With PTFE Membrane Filter Bag |
|---|---|
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,steel,Air Filter |
| Type | Pocket Filter,pulse Jet,reverse Air,used To Steel Works Equipments |
| Product Name | Arcylic Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Arcylic Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |