| Product Name | PPS,Polyester,Nomex(Aramid) Filter Sleeves |
|---|---|
| Applicable Industrie | Industrial Dust Collector |
| Usage | Air Filter,Dust Filter,liquid Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 300GSM~850GSM |
| Product Name | Polyester,Aramid,PPS,PTFE,P84,PP Filter Sleeves |
|---|---|
| Applicable Industrie | Industrial Dust Collector |
| Usage | Bag Filter,Air Filter,Dust Filter,liquid Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 300GSM~850GSM |
| Usage | Dust Filter,Liquid Filter,Air Filter,Industry Dust Collector |
|---|---|
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,circular Size Filter Bag,polyester Dust Filter Bag,Fabric Dust Collector |
| Material Of Bag | Non-woven,Polyester,PPS,Fiberglass,aramid |
| Material | Polyester,nylon,polypropylene,PPS Non-woven |
| Size | Custiomized |
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,Dust Filter Bag |
|---|---|
| Usage | Dust Filter,Liquid Filter,Air Filter,steel,carbon Black |
| Material Of Bag | Fiberglass,Non-woven,Nylon,PE,Synthetic Fiber |
| Material | Fiberglass,Nomex,PTFE,Polyester,100% Nylon Monofilament Yarn |
| Application | Industry Dust Collector,Cement Plant,Air,dust Filter Bag For Cemet Factory And So On,Dust Filter |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Weight | 400-800GSM(±5%) |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature PPS Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Weight | 400-600GSM(±5%) |
| Type | Mesh Filter Bag,Industrial Dust Collector,Non-woven Filter |
| Size | Customized Dust Filter Bag,120*3000 |
| Usage | Dust Filter,Air Filter |
|---|---|
| Type | Industrial Dust Collector,Non-woven Filter,reverse Air |
| Material Of Bag | Nomex,P84,PTFE,Polyester,PPS,Aramid,Fiberglass |
| Application | Industry Dust Collector,Industrial Dust Removal,Dust Collector Bag House |
| Size | Dia 100-160mm/length 2000mm-10000,Customized Dust Filter Bag |
| Weight | 500~550GSM |
|---|---|
| Size | Customized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Liquid Filter |
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,Industrial Dust Collector,Non-woven Filter,reverse Air |
| Material Of Bag | Polyester,PTFE,P84,PPS,Nomex,Fiberglass |
| Product Name | FMS Fibreglass Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,Non-ferrous Melting,Chemical,Carbon Black And Building Metails. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Medium Alkali Fibreglass Filter |
| Weight | 800GSM |
| Product Name | Polyester,PPS,PTFE,Nomex,P84,Fiberglass |
|---|---|
| Applicable Industrie | Industrial Dust Collector,water Treatment |
| Sewing | Double Stitching Or Hot Melt |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 450GSM~550GSM |