| Product Name | High Temperature Fibreglass Filter Bag |
|---|---|
| Material | Fiberglass |
| Weight | 830GSM |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized |
| Material | Fiberglass |
|---|---|
| Application | Industry Dust Collector,Cement Plant,Air,dust Filter Bag For Cemet Factory And So On,Dust Filter |
| Size | Customized |
| Working Temperature | 280 Degree |
| Sample | Free |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, All Needle Felt Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Fibreglass Filter Bag For Industry |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,Cement Plant,Combustion,Coal Burning Boiler,Waster Incineration,Carbon Black Producing. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Fibreglass Filter Bag |
| Weight | 630GSM |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,Power Plant,Steel Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter,PPS Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | FMS Fibreglass Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,Non-ferrous Melting,Chemical,Carbon Black And Building Metails. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, FMS Fibreglass Filter Bag |
| Weight | 800GSM |
| Product Name | Fibreglass Oil&water Repellent Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,Cement Plant,Combustion,Coal Burning Boiler,Waster Incineration,Carbon Black Producing. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, Fibreglass Filter Bag |
| Weight | 630GSM |
| Product Name | Felt Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,power Plant,steel Plant,Asphalt Plant,Mining Plant Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, PP Filter Bag |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Sewing Thread | Polyester,Aramid,PTFE |
| Size | Customed |
| Material | Polyester,PPS,Aramid,PTFE Etc. |
|---|---|
| Weight | 500~550g/m2 |
| Thickness | 1.8~2.0mm |
| Surface Finishing | Singed,Calandered,Heat-set |
| Type | Star Or According To Your Drawing |