| Product Name | 500gsm Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Steel Plant,Cement Plant,Combustion,Coal Burning Boiler,Waster Incineration,Carbon Black Producing |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter,Polyester Filter Bag |
| Weight | 500~550GSM |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Printing Shops, Costruction Works |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, P84 Filter |
| Weight | 500~550GSM |
| Usage | Dust Filter,Liquid Filter,Air Filter,Industry Dust Collector |
|---|---|
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,circular Size Filter Bag,polyester Dust Filter Bag,Fabric Dust Collector |
| Material Of Bag | Non-woven,Polyester,PPS,Fiberglass,aramid |
| Material | Polyester,nylon,polypropylene,PPS Non-woven |
| Size | Custiomized |
| Usage | Dust Filter,Air Filter,Liquid Filter,dust Collector,Liquid Filtration |
|---|---|
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,Vacuum Cleaner Paper Bag,Dust Filter Bag,Non-woven Filter |
| Material Of Bag | Aramid,Non-woven,Polyester,PTFE,Fiberglass |
| Application | Industry Dust Collector,cement Plant,Dust Collector Bag House,asphalt Mix,Industrial Dust Removal |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant,Energy & Mining,Construction Works ,Food & Beverage Factory |
| Product Name | Polyester Blending Fibre Anti-static Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Palnt,power Plant,steel Plant |
| Usage | Industry Dust Collector |
| Type | Pocket Filter, Polyester Filter |
| Weight | 400GSM~550GSM |
| Product Name | Non Woven Dust Filter Bag For Baghouse Collector |
|---|---|
| Applicable Industrie | Mining Industry,cement Plant,power Plant,steel Plant Etc. |
| Usage | Industry Dust Collector Filter |
| Type | Pocket Filter, Polyester Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Weight | 400-800GSM(±5%) |
| Product Name | Nomex Aramid PPS PTFE P84 Polyester Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Cement Plant,steel Plant,power Plant Etc. |
| Usage | Air Filter,Dust Filter |
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Weight | 400GSM~550GSM |
| Product Name | Dust Collector Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Industrial Dust Boilers,cement Plant,Steel Plant |
| Usage | Dust Filter |
| Type | Pocket Filter, P84 Filter |
| Weight | 450 G/m2~550g/m2 |