| Usage | Dust Filter,Liquid Filter,Air Filter,Industry Dust Collector |
|---|---|
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,circular Size Filter Bag,polyester Dust Filter Bag,Fabric Dust Collector |
| Material Of Bag | Non-woven,Polyester,PPS,Fiberglass,aramid |
| Material | Polyester,nylon,polypropylene,PPS Non-woven |
| Size | Custiomized |
| Usage | Dust Filter,Liquid Filter,Air Filter,Industry Dust Collector |
|---|---|
| Type | Pocket Filter,Mesh Filter Bag,circular Size Filter Bag,polyester Dust Filter Bag,Fabric Dust Collector |
| Material Of Bag | Non-woven,Polyester,PPS,Fiberglass,aramid |
| Material | Polyester,nylon,polypropylene,PPS Non-woven |
| Size | Custiomized |
| Alkali Resistance | Yes |
|---|---|
| Resistance | Alkali Resistant |
| Temperature Resistance | 120℃ |
| Filtration Precision | 1-200μm |
| Abrasion Resistance | Yes |
| Alkali Resistance | Yes |
|---|---|
| Resistance | Alkali Resistant |
| Temperature Resistance | 120℃ |
| Filtration Precision | 1-200μm |
| Abrasion Resistance | Yes |
| Usage | Dust Filter,Air Filter |
|---|---|
| Type | Industrial Dust Collector,Non-woven Filter,reverse Air |
| Material Of Bag | Nomex,P84,PTFE,Polyester,PPS,Aramid,Fiberglass |
| Application | Industry Dust Collector,Industrial Dust Removal,Dust Collector Bag House |
| Size | Dia 100-160mm/length 2000mm-10000,Customized Dust Filter Bag |
| Product Name | Jet Dust Filter,high Temperature Nomex Material Filter Fabric Needle Felt Filter Bag,PPS Filter Bags Dust Filter Bag,PPS / PTFE Liquid Nomex Filter Bag For Power Plant |
|---|---|
| Material Of Bag | Aramid,Fiberglass,PTFE,P84,PPS,Nomex,Polyester |
| Thickness | 1.8-2.8mm |
| Size | Customized Dust Filter Bag,130*6000mm |
| Weight | 400-800GSM(±5%) |
| Product Name | Arcylic Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyester Oil&water Repellent Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~850GSM |
| Size | Customized |
| Product Name | Arcylic Filter Bag |
|---|---|
| Applicable Industrie | Food And Beverage Industry,pharmaceutical Industry,non-ferrous Metallurgy,chemcial Plant,building Section And Mining Industry Etc. |
| Usage | Dust Filter |
| Weight | 450GSM~550GSM |
| Size | Customized |